Nişan Bohçasında Neler Olmalı?

Evliliğe hazırlık dönemi, son derece heyecanlı bir koşuşturmaya sahne olur. Hele ki düğün yapılması planlanıyorsa, ailelerin bu süreçte yapılacak olan işleri daha da artar. Fakat düğün aşamasına geçilmeden, unutulmaması gereken önemli bir hazırlık daha vardır ki o da çiftlerin nişanları sırasında hazırlanan nişan bohçasıdır.

Nişan Bohçası Nasıl Olmalıdır?

Nişan sırasında gelin ve damadın birbirlerine sunduğu bir jest olarak kabul edilen nişan bohçası, aynı zamanda çiftlerin evlendikleri zaman evlerinde kullanabilecekleri eşyaları içermektedir. En eski geleneklerimizden biri olan nişan bohçası, gelin için ve damat için ayrı ayrı hazırlanır ve dolayısıyla geline verilecek bohçayı damat tarafı, damada verilecek olan bohçayı da kız tarafı hazırlayacaktır.

Nişan bohçasında eğer istenirse, kayınvalide, görümce ve eltiler için de bazı hediyeler yer alabilir. Hatta bazı bölgelerin geleneklerinde, evlenecek olan çiftin ailelerine verilecek hediyeleri içeren üçüncü bir nişan bohçası hazırlama adeti bulunmaktadır.

Nişan bohçası hazırlanırken bilinmesi gereken şey, bu bohçanın çiftin kullanabileceği eşyalarla hazırlanmasıdır. Bu sebeple asla kullanılmayacak ve abartılı eşyaların alınmasından kaçınmak gerekmektedir. Nişan bohçası hazırlamanın çok katı kuralları yoktur. Fakat buna rağmen yıllardır olmazsa olmaz kabul edilen eşyaların, bu bohçada bulunması gerekir.

Nişan Bohçasına Hangi Eşyalar Bulunmalıdır?

Gelinler için hazırlanan nişan bohçalarında mutlaka gelin için seçilen bir gecelik takımı bulunmalıdır. Ancak bu gecelik takımının 6'lı saten gecelik takımı olması adettendir. Bu gecelik takımının haricinde günlük giyim için uygun bir pijama takımı da konulmalıdır. Ayrıca el örgüsü banyo lifleri ve kenarları işlemeli havluların da bulunması geleneksel olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında şık topuklu terlikler, çorap, parfüm ve deodorant, makyaj seti, nişan bohçalarının olmazsa olmazı ayna, tarak ve fırçadan oluşan set, iç çamaşırı takımı, cilt bakımı seti nişan bohçalarında mutlaka bulunması gereken eşyalardır.

Damatlar için hazırlanacak olan nişan bohçalarında ise, saten pijama takımı ve robdöşambr, ayrıca damadın günlük olarak da kullanabileceği başka bir pijama takımı da bulunmalıdır. Damat bohçasında tıraş takımı, parfüm, deodorant, havlu, iç çamaşırı seti, gömlek, kravat, cüzdan, kemer gibi eşyaların da yer alması gerekmektedir. Hatta damada verilecek nişan bohçalarında geleneksel işlemeli mendiller ve bir seccadenin de bulunması adetler arasındadır. Bu eşyalara ek olarak, çiftlerin kullanabileceği başka eşyalar da eklenebilir.

Yeni Evlenecek Çiftlerin Ev Dekorasyonu Yaparken Karşılaştıkları Hatalar

Yeni evlenecek çiftler düğün heyecanı yaşamanın yanında yeni evlerini dekore etmenin heyecanını da yaşar. Yeni bir hayat, yeni ev, yeni eşyalar ve sevdiği ile yeni bir döneme girmek her zaman heyecan vericidir.

Ev Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev dekorasyonu, bazı püf noktalarına dikkat edildiğinde son derece profesyonel yapılabilir. Etkili ve doğru bir dekorasyon için illaki çok pahalı mobilya ve eşyalara gerek yok. Önemli olan zevkler doğrultusunda doğru mobilya, renk ve tasarım seçimini yapmaktır. Tabi burada bir diğer önemli nokta ise evin büyüklüğü, odaların genişliğidir. Çok beğenildi diye hareket alanı bırakmayan büyük bir mobilya takımını küçük bir odaya sıkıştırmak pek de mantıklı olmasa gerek

Ev dekorasyonunda mobilya seçimi ilk sırada yer alır. Yatak odasından yemek odasına, salondan mutfağa mobilya seçiminde doğur tercihlerin yapılması ve mobilya yanında aksesuarlara da dikkat edilmesi gerekir. Yeni evlenecek çiftlerin mobilya seçiminde yaptığı en büyük hata evin büyüklüğüne uygun olmayan mobilyaları tercih etmeleridir. Mağazada mükemmel görünen devasa bir TV ünitesi küçük bir salonda hayal kırıklığı yaratabilir.

Duvar renginin mobilyalarla uyumlu olmaması, seçilen aksesuarlarda mobilya ile uyumsuz renklerin yer alması ya da çok renklilik, ortamda gözü yoran bir renk dağınıklığı yaratacak ve bütünlük yakalanamayacaktır.

Perde seçimi yanlış kararların verildiği bir diğer konudur. Yüksek tavanlı bir evde yerlere kadar dökülen perdeler hoş duracaktır.

Misafirlerin ağırlandığı, günün yorgunluğunun atıldığı salonların dağınık olması fonksiyonellikten öte bir salon olarak dinlendirici değil aksine yorucu olacaktır. Mobilya seçiminin doğru yapılması kadar yerleşiminin de doğru olması gerekir. Yatak odaları tercihlere göre seçilse de yine yatak odası büyüklüğü kriter olmalıdır. Çok şatafatlı bir yatak odası yerine kullanışlı, sade ve kaliteli bir mobilya seçilebilir.

Öncelikler ölçülere dikkat edilmelidir. Odaların ölçüsü, mobilyaların, perde ve halıların ölçüsü en doğru ve en güzel dekorasyon için önemlidir. Renklere, düzene, derinliğe ve ev alanına uygun mobilya seçimine dikkat edildiği sürece son derece başarılı bir dekorasyon yapılabilir. Bursa’da düğün salonu olarak çiftlere düğün için en güzel mekanı sunuyor, en ekonomik fiyatlarla en güzel günlerini unutulmaz kılıyoruz.

Düğün hazırlığı olan ev dekorasyonunun ne denli masraflı olduğunu bilen bir işletme olarak, düğün salonu fiyatında çiftlere yardımcı oluyor, bütçeleri zorlamadan şık bir düğün günü organizasyonu sunuyoruz. Bizleri günün her saatinde arayabilir, fiyat ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.